Iran: Trump rozgrywa Europę
Polskie banki przestały kredytować działalność naszych firm w Teheranie.
Od 8 maja, kiedy Donald Trump ogłosił zerwanie podpisanej przez swojego poprzednika w 2015 r. umowy o wstrzymaniu irańskiego programu jądrowego, Francja, Niemcy i Wielka Brytania, przy wsparciu reszty Unii, a także Rosji i Chin, starają się przekonać Teheran do utrzymania porozumienia.
Bardziej niż gospodarczy, jest to przede wszystkim test polityczny. Rozgrywka, która pokaże, czy w kluczowej kwestii międzynarodowej, jaką jest program nuklearny Iranu, Unia potrafi zająć wspólne stanowisko, ma jednolitą politykę zagraniczną. Jednak Waszyngton ma w sprawie Iranu znacznie skuteczniejsze środki nacisku na Warszawę niż Bruksela.
Gorączka złota
– Ta umowa jest wielkim osiągnięciem, bo zapobiega proliferacji broni jądrowej na Bliskim Wschodzie. Oczywiście pozostają kwestie irańskiego programu balistycznego oraz agresywnej polityki Teheranu w regionie. Ale to wykracza poza umowę, jaką zawarliśmy z Iranem. Dlatego trzeba się tym zająć oddzielnie – mówi „Rz" wysoki rangą unijny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta