Porozumienie o rozstaniu nawet sms-em
TRYB | Tylko wypowiedzenie umowy o pracę przez jedną ze stron wymaga zachowania formy pisemnej. W przypadku porozumienia, dopuszczalna jest każda inna, która wyraża zgodną wolę stron. Rafał Krawczyk
- Pracownik sam zaproponował (w mailu wysłanym z urlopu) rozwiązanie umowy o pracę w drodze porozumienia stron bezpośrednio po zakończeniu wolnego. Szef, także mailowo, zaakceptował tę ofertę. Po miesiącu pracownik wniósł pozew i zażądał odszkodowania w wysokości pensji za okres wypowiedzenia. Twierdzi, że firma naruszyła formalne wymogi zwolnienia, ponieważ porozumienie stron o rozwiązaniu stosunku pracy nie zostało zawarte na piśmie. Czy ma rację i szanse na odszkodowanie? – pyta czytelnik.
Nie.
Przepisy kodeksu pracy tylko wypowiedzeniu umowy stawiają wymóg dokonania go na piśmie. Natomiast porozumienie dotyczące rozwiązania stosunku pracy jest umową pracodawcy i etatowca, która nie wymaga żadnej specjalnej formy dla swej ważności.
Umowa stron
Porozumienie stron to w istocie umowa, której treścią objęte jest dobrowolne rozwiązanie stosunku pracy. Można je zawrzeć w dowolnej formie i w każdym momencie istnienia stosunku pracy. Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron oznacza zatem porozumienie się przez strony co do wszystkich okoliczności i wchodzących w grę roszczeń związanych z ustaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta