Luki w pracy szczególnej można łatać po terminie
TRYB Pracodawca, który otrzymał wniosek o sprostowanie świadectwa pracy po upływie 7 dni od dnia jego wydania pracownikowi, musi to zrobić tylko wtedy, gdy nakaże mu to sąd. Dotyczy to również błędnego dokumentu poświadczającego pracę w szczególnych warunkach.
- W wydanym przez zakład pracy w 1998 r. świadectwie pracy nie ma zapisu o pracy w warunkach szczególnych. W związku z tym ZUS odmówił przyznania byłemu pracownikowi wcześniejszej emerytury. Co można zrobić, żeby ZUS zaliczył ten okres jako pracę szczególną? – pyta czytelnik.
Nie ma przeszkód, aby pracodawca poprawił ten dokument, a właściwie wydał nowy i zniszczył stary, błędny. Jeśli tego nie zrobi, pracownik może wystąpić o sprostowanie do sądu pracy.
Obowiązek poświadczenia
Na podstawie art. 125a ust. 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1373 ze zm.; dalej: ustawa emerytalna), do obowiązków pracodawcy należy m.in. wystawianie dokumentów (zaświadczeń) w celu udowodnienia okresów pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Jeżeli zatem pracownik ubiega się o przyznanie emerytury z tytułu wykonywania takiego zatrudnienia, zaświadczenie zakładu pracy powinno stwierdzać charakter i stanowisko pracy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta