Wspólnik spółki kapitałowej poza etatem
UBEZPIECZENIA Objęcie wszystkich (znacznej liczby) udziałów w kapitale zakładowym spółki powoduje takie zmiany w strukturze kapitałowej spółki, że dalsze świadczenie pracy nie poddaje się kwalifikacji umowy o pracę i w konsekwencji ustaleniu, że trwa pracownicze obowiązkowe ubezpieczenie społeczne.
Tak Sąd Najwyższy uznał w wyroku z 7 marca 2018 r. (I UK 575/16).
Spółka z o.o. zawarła ze wspólnikiem posiadającym 15 ze 100 udziałów umowę o pracę na stanowisku wiceprezesa na czas nieokreślony w wymiarze 1/4 etatu. Po upływie pewnego czasu wspólnik objął w posiadanie kolejne 84 udziały w spółce. Następnie aneksem do umowy o pracę zmieniono mu stanowisko na „dyrektor ds. zarządzania produkcją". Ponadto zgromadzenie wspólników uchyliło mu wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji prezesa, ustalając, że będzie otrzymywał wynagrodzenie z tytułu świadczenia pracy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał decyzję stwierdzającą, że wspólnik nie podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy. Od tej decyzji spółka oraz wspólnik wnieśli odwołanie do sądu.
Zarówno sąd okręgowy jak i sąd apelacyjny stwierdziły, że umowa o pracę zawarta ze wspólnikiem nie mogła stanowić podstawy podlegania ubezpieczeniu społecznemu po dniu objęcia dodatkowych 84 udziałów. Sądy uznały, że od dnia objęcia dodatkowych udziałów spółka miała cechy jednoosobowej spółki kapitałowej, w której ubezpieczony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta