Pominięcie związku może się zemścić
Jeśli pracodawca nie przeprowadzi konsultacji z organizacją związkową, mimo że była ona konieczna, przegra ze zwolnionym pracownikiem w sądzie. Tak samo będzie, gdy nie odczeka ustawowego terminu na odpowiedź związku.
Jednym z wymogów formalnych związanych z rozwiązaniem umowy o pracę jest konieczność skonsultowania z organizacją związkową zamiaru zwolnienia pracownika korzystającego z obrony związkowej. Obowiązek ten obciąża firmę zarówno przy rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem, jak i bez wypowiedzenia. Jego zaniedbanie ma dla pracodawcy niekorzystne skutki w razie, gdy zwolniony odwoła się do sądu pracy.
Obowiązek konsultacji...
Konsultacja jest konieczna przed złożeniem wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Wynika to wprost z art. 38 § 1 kodeksu pracy.
Nie trzeba jej przeprowadzać w razie wypowiedzenia umowy terminowej, czyli zawartej na okres próbny lub na czas określony.
Obowiązek zawiadomienia związku zawodowego o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę istnieje tylko:
- w odniesieniu do pracownika, który jest członkiem tej organizacji,
- gdy zakładowy związek wyraził – na wniosek pracownika – zgodę na obronę jego praw pracowniczych.
Aby uzyskać informację, kto korzysta z ochrony związkowej, nie wystarczy, że pracodawca jednorazowo zwróci się do organizacji z pytaniem o wszystkich pracowników korzystających z obrony. Wówczas bowiem gromadzenie tych danych naruszałoby ustawę o ochronie danych osobowych. Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja, gdy firma zamierza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta