Sygnaliści pod ochroną europejskiego Trybunału
KONTYNUACJA | Waga interesu publicznego może przeważać nad interesem pracodawcy. Osoba ujawniająca nieprawidłowości jest wówczas chroniona przed zwolnieniem.
Do takiego wniosku doszedł Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w wyroku z 8 stycznia 2013 r. (skarga nr 40238/02) w postępowaniu Bucur i Toma przeciwko Rumunii.
O co chodziło
Sprawa dotyczyła Constantina Bucur, pracownika Departamentu Monitoringu Połączeń Telefonicznych Jednostki Wojskowej Rumuńskiej Służby Bezpieczeństwa. Podczas konferencji prasowej odtworzył on zapisy zarejestrowanych rozmów telefonicznych prowadzonych przez rumuńskich polityków i dziennikarzy. Jedno z nagrań przedstawiało rozmowę dziennikarza Mircea Toma z jego córką.
Bucur wskazał też na inne nieprawidłowości w rejestrze podsłuchów. Zanim jednak zdecydował się ujawnić te informacje, zwrócił się do szefa Departamentu, gdzie poinstruowano go, aby zrezygnował z dalszego informowania o swoich spostrzeżeniach. Następnie zwrócił się do jednego z polityków kontrolujących Departament. Za jego namową zdecydował się ujawnić nieprawidłowości podczas konferencji prasowej, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta