Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zarzuty karne zablokują przywrócenie do pracy

05 lipca 2018 | Kadry i Płace | Paweł 
Sych

POSTĘPOWANIE Nie można ignorować ujawnienia okoliczności, które wywołują wątpliwości co do prawidłowego wykonywania przez pracownika obowiązków pracowniczych, gdyby doszło do przywrócenia go do pracy, jeśli wskazują na to w sposób pewny okoliczności wskazywane przez pracodawcę. Gdyby te wątpliwości okazały się uzasadnione, przywrócenie do pracy należałoby uznać za sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa, a prawo pracownika musiałoby ustąpić przed innym prawnie chronionym dobrem – prawem pracodawcy niezatrudniania pracownika, który może zagrażać jego istotnym interesom.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 8 marca 2018 r. (II PK 8/17).

Pracownica zajmująca stanowisko głównej księgowej została zwolniona dyscyplinarnie. Jako jedną z przyczyn zwolnienia pracodawca podał złożenie przez nią fałszywego oświadczenia o niesporządzeniu bilansu finansowego, który następnie został odnaleziony w jej szafie. Pozostałymi przyczynami było przekazanie jednemu z kontrahentów zapłaty za fakturę, mimo że objęte nią czynności nie zostały wykonane, a także przedłożenie przed sądem w innej sprawie bilansu o innej treści niż bilans przedłożony zebraniu członków zarządu pracodawcy.

Zwolniona pracownica była w wieku przedemerytalnym, w związku z czym objęta była ochroną przed zwolnieniem. Wniosła do sądu o przywrócenie do pracy na dotychczasowych warunkach oraz zasądzenie od byłego pracodawcy wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy.

Sąd rejonowy przywrócił powódkę do pracy na poprzednich warunkach oraz zasądził na jej rzecz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Sąd ten wskazał, że przygotowany przez pracownicę dokument nie był bilansem w rozumieniu ustawy o rachunkowości, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11094

Wydanie: 11094

Spis treści
Zamów abonament