Kłopotliwy limit kosztów podatkowych
Mimo wyjaśnień Ministerstwa Finansów i wydanych interpretacji, po ponad pół roku od wejścia w życie przepisów ograniczających koszty związane z zakupem usług niematerialnych wiele kwestii wciąż sprawia podatnikom problemy.
Minęło ponad pół roku od wejścia w życie nowelizacji ustawy o CIT wprowadzającej limitowanie kosztów podatkowych związanych z zakupem usług niematerialnych (art. 15e ustawy o CIT). Głównym jej celem było ograniczenie erozji podstawy opodatkowania poprzez generowanie kosztów podatkowych w związku z nabywaniem usług niematerialnych określonego rodzaju. Ministerstwo Finansów zdążyło w tym czasie opublikować wyjaśnienia do nowych przepisów. Nadal nie wszystkie kwestie są jednak wystarczająco precyzyjnie wyjaśnione i art. 15e ustawy o CIT wciąż jest źródłem wielu wątpliwości. Omawiamy niektóre z nich.
Usługi refakturowane, czyli jakie
Z limitu wyłączone są koszty usług, które są refakturowane (art. 15e ust. 11 pkt 2 ustawy o CIT). Usługami refakturowanymi są bowiem te, które w szczególności świadczone są w schemacie:
1. spółka powiązana > podatnik > ostateczny odbiorca usługi,
2. podmiot niezależny > spółka powiązana > podatnik (ostateczny odbiorca usługi).
Wyłączone z limitu powinny być oba przypadki.
W pierwszym przypadku usługa jest nabywana przez podatnika w celu dalszej odsprzedaży. Refakturowanie powoduje, że po stronie podatnika nie ma możliwości obniżenia wyniku podatkowego z transakcji zakupu i sprzedaży usługi (przy prostym refakturowaniu 1:1 przychód...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta