Tam, gdzie żadna sinica nie popsuje wakacji
Wieże i tarasy | Polskę w wakacje można podziwiać z piastowskiej wieży w Opolu oraz z punktów widokowych w Gdańsku i Gdyni. Najwyższa historyczna wieża zaprasza do odwiedzin w Szczecinie, a świat przyrody zobaczymy z tarasu widokowego pod Olsztynem. Jacek Cieślak
Wyjątkowy punkt widokowy, a i tarasy, oferuje Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. To dosłownie i w przenośni najwyższy poziom architektury, na który można dotrzeć, podziwiając imponujący, nowoczesny, szklano-żelazno-betonowy wystrój korytarzy CSK, sali operowej oraz Alei Kultur. Architekt budynku Bolesław Stelmach nazywa dachy podniebnymi ogrodami. Uważa, że takie wykończenie budynku zespala go z naturą.
Do dwupoziomowych wiszących ogrodów prowadzą ażurowe, metalowe schody. Mieszczą ponad 2,5 tys. mkw. zieleni. Na niżej położonym piętrze zostały posadzone kwiaty, krzewy i drzewa owocowe. Inspiracją do stworzenia kompozycji roślinnych była bogata flora regionu lubelskiego, jednego z najczystszych obszarów Unii Europejskiej. Dach jest porośnięty typowymi dla Lubelszczyzny roślinami. To gryka, zioła, kwiaty polne, jabłonki. Z placu Teatralnego przed frontem budynku widać też z dołu drzewa – jabłonie i grusze rosnące na dachu.
Z kolei na piątym piętrze możemy podziwiać piękną łąkę kwietną. Do dyspozycji odwiedzających jest kawiarnia z tarasem, letnie kino, edukacyjne ścieżki poświęcone ekologii oraz Miejska Pasieka Artystyczna. Uświadamia, że opryskiwanie roślin uprawnych stało się wielkim problemem dla pszczół. Dlatego oddolne inicjatywy starają się zwiększyć populację latających wytwórców miodu. Lubelska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta