Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Może być płynniej na drogach

06 sierpnia 2018 | Życie Regionów
Dzięki informacjom przekazywanym przez Krajowy Punkt Dostępowy kierowcy mogą szybko sprawdzić, jakie są np. korki przed bramkami na autostradach.
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa
Dzięki informacjom przekazywanym przez Krajowy Punkt Dostępowy kierowcy mogą szybko sprawdzić, jakie są np. korki przed bramkami na autostradach.

technologie | Nawigacja może ostrzec o korkach, robotach drogowych czy utrudnieniach w ruchu, ale najpierw musi zacząć działać system, który to umożliwia. Niby już istnieje, ale nikt nie pali się do wprowadzania danych. Agata łukaszewicz

Ruszył dziewięć miesięcy temu i miał służyć kierowcom. Krajowy Punkt Dostępowy, bo o nim mowa, miał gwarantować szybki dostęp do danych o warunkach ruchu: robotach drogowych, zdarzeniach, objazdach, trudnych warunkach pogodowych, katastrofach, niezbędnych przy tworzeniu serwisów informacyjnych dla podróżujących. Dzięki nawigacjom samochodowym, które w każdej chwili mogą pobierać dane z systemu. Kierowca mógłby do nich dotrzeć po kilku sekundach. Miał działać, ale nie działa, a przynajmniej nie tak jak powinien. Powód? Samorządy, a właściwie zarządcy dróg, nie przekazują do niego informacji.

Opór materii

Dlaczego? Bo nie muszą, nie ma takiego obowiązku. Kiedy jednak sprawdziliśmy w Polsce w wielu zarządach dróg, usłyszeliśmy, ze informacja o KPD, a zwłaszcza o zasadach wprowadzania informacji do niego, nie dotarła do zainteresowanych.

Michał Kościński, wiceprezes dolnośląskiego stowarzyszenia kierowców, uważa, że to skandal. – Mamy wakacje , w weekendy w newralgicznych punktach Polski i to często wcale nie na głównych trasach stoimy w kilometrowych korkach. Dlaczego nie możemy korzystać z tego rodzaju informacji? Nie chodzi jednak o wyrywkowe dane, ale rzetelne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11121

Wydanie: 11121

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament