Przesunięcia środków trwałych do zakładu bez CIT
ROZLICZENIA | Wyposażenie zakładu w ramach kapitału wyodrębnionego w należące do jednostki macierzystej aktywa nie prowadzi do powstania dla niej przychodów ani do zwiększenia kosztów ich uzyskania. Michał Gosek Aleksandra Galczak
Zakłady podatkowe, jako jednostki organizacyjne jednostki macierzystej nieposiadające osobowości prawnej, mogą funkcjonować w jednej z następujących form:
1) oddziału (zakładu) sporządzającego samodzielnie sprawozdanie finansowe – jest to tzw. zakład samobilansujący, którego fakt utworzenia należy zgłosić do odpowiedniego rejestru sądowego na podstawie polskich przepisów;
2) oddziału (zakładu) wyodrębnionego organizacyjnie, ale niesporządzającego samodzielnego sprawozdania finansowego.
Niezależnie od tego, zgodnie z koncepcją przyjętą przez OECD, konsekwencją powstania zakładu podatkowego w państwie źródła jest uznanie, że obecność i aktywność przedsiębiorstwa zagranicznego w tym państwie jest na tyle znacząca, iż w świetle zasad międzynarodowego prawa podatkowego państwu temu powinno przysługiwać prawo do opodatkowania zysków osiągniętych za pośrednictwem powstałego zakładu.
Stosownie do art. 7 ust. 1 Konwencji Modelowej OECD (dalej: KM-OECD) zyski przedsiębiorstwa podlegają opodatkowaniu tylko w państwie jego rezydencji, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi w drugim państwie (państwie źródła) działalność gospodarczą poprzez położony tam zakład. W takim przypadku zgodnie z art. 7 ust. 2. KM-OECD, jeśli zyski można przypisać zakładowi, to mogą one być opodatkowane w państwie położenia zakładu.
Alokowanie zysków
Z uwagi na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta