Unijny Trybunał może połączyć polskie sprawy
praworządność | Realny jest scenariusz, że Trybunał Sprawiedliwości UE wspólnie rozpozna pytania prejudycjalne SN i prawdopodobną skargę Komisji Europejskiej.
Pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wywołały burzę. Kancelaria Prezydenta ustami ministra Pawła Muchy uznała za „nieudaną próbę obejścia prawa" pytania SN połączone z zawieszeniem obowiązywania przepisów o przenoszeniu w stan spoczynku sędziów SN w wieku powyżej 65 lat oraz wyborze osoby kierującej SN .
– Postanowienie SN nie odpowiada polskiemu prawu – powiedział minister Kancelarii Prezydenta.
Kancelaria uznaje, że zawieszenie nastąpiło bez prawidłowej podstawy prawnej i nie wywiera skutków wobec prezydenta RP ani jakiegokolwiek innego organu – głosi jej oświadczenie.
Czyny, nie słowa
Największe znaczenie będzie miało nie to, co głoszą polityczne oświadczenia, lecz ewentualne działania wywołujące skutki prawne. Profesor Ewa Łętowska tłumaczy, że SN nie zawiesił ustawy o SN,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta