Noclegi nie mogą być zmorą
LOKALE | Niektóre miasta domagają się uregulowania najmu krótkoterminowego, z którego coraz częściej korzystają turyści. Nie chcą, by takie udostępnianie kwater odbywało się w szarej strefie. Renata Krupa-Dąbrowska
Związek Miast Polskich postuluje o pilne podjęcie prac legislacyjnych zmierzających do uregulowania najmu krótkoterminowego. Według niego udostępnianie mieszkań turystom zaczęło się nasilać wraz z rosnącą popularnością takich platform rezerwacyjnych, jak Booking, Airbnb.
Za uporządkowaniem rynku opowiedziały się też w ostatnim czasie Kraków i Sopot, gdzie radni przyjęli skierowali do Sejmu i rządu rezolucję w tej sprawie.
Skala zjawiska
Z danych firmy analitycznej AirDNA liczba aktualnych ofert najmu mieszkań oraz pokoi w polskich miastach wynosi (stan na 28 maja 2018 r.): Kraków – 5482, Warszawa – 4882, Trójmiasto – 3125 (Gdańsk – 1984, Sopot – 609, Gdynia – 532), Wrocław – 1719, Poznań – 785, Zakopane – 764.
ZMP uważa, że obowiązujące w Polsce przepisy nie regulują w wystarczający sposób najmu krótkoterminowego, pozostawiając wynajmującym całkowitą swobodę w tym zakresie.
Nie obowiązują w naszym kraju nawet licencje i obowiązek rejestracji jak w krajach Europy Zachodniej .
Wpływa to negatywnie na sytuację mieszkańców miejscowości turystycznych. Z podobnymi problemami od dawna borykają się miasta turystyczne w wielu europejskich krajach. Tam jednak władze lokalne dostały narzędzia, pozwalające skutecznie walczyć z patologicznymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta