Godność i kara śmierci
Wprowadzenie do katechizmu bezwzględnego zakazu śmierci zmienia optykę postrzegania sprawiedliwości – pisze filozof.
Możliwe, że z całego pontyfikatu papieża Franciszka najbardziej zapamiętana zostanie ogłoszona kilka dni temu zmiana w artykule 2267 Katechizmu Kościoła katolickiego o całkowitej niedopuszczalności kary śmierci. Podjęta 11 maja decyzja została opublikowana dopiero w sierpniu. Nie podano, czy i z kim była ona konsultowana. Jej konsekwencje będą znaczące nie tylko dla Kościoła. W dotychczasowej wykładni Kościół, opowiadając się przeciwko karze śmierci, nie negował jej zastosowania w sytuacjach szczególnych – tak sformułował ją zespół redakcyjny katechizmu Ratzingera ponad 20 lat temu.
Dlaczego propozycja papieża budzi wątpliwości i może stać się źródłem problemów? Papież powołuje się na nienaruszalną godność człowieka. Pojęcie to jest jednak szerokie i może na nim budować sprzeczne poglądy moralne. Powołanie się na godność nie oznacza bowiem automatycznej negacji kary śmierci. Dla Tomasza z Akwinu, argumentującego za jej utrzymaniem, elementem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta