Ośrodki duże i małe chcą nowinek
Trendy | Jeden z najnowocześniejszych systemów zarządzania ruchem, sieć superszybkiego internetu, czy pierwsze w kraju kompleksowe rozwiązania smart city – Warszawa, Łódź i Kazimierz Dolny mają szansę stać się najbardziej innowacyjnymi ośrodkami w kraju.
Kazimierz Dolny
Songdo w Korei Płd., Boston w USA, Masdar w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Sidewalk, projekt Google'a, związany z budową prawdziwie inteligentnej dzielnicy w Toronto – na świecie przybywa miast eksperymentów, w których na żywym organizmie testowane są kompleksowe wdrożenia z zakresu smart city. Teraz wygląda na to, że i w Polsce doczekamy się pierwszego, wzorcowego inteligentnego miasta. Ów poligon doświadczalny ma powstać w Kazimierzu Dolnym. Projektem zajął się T-Mobile. Telekom ma ambicję, by 4-tysięczny Kazimierz Dolny, który co roku odwiedza milion turystów, stał się przykładem dla innych miejscowości i dał pokaz możliwości koncernu w kontekście innowacyjnych technologii dla miast.
Przedsięwzięcie ma ruszyć w tym roku. Smart Kazimierz ma być gotowy w połowie 2019 r. – Gdybyśmy chcieli zrealizować podobną inwestycję z własnych środków, nie byłoby to możliwe w czasie krótszym niż kilka lat – komentuje burmistrz Andrzej Pisula.
Inwestycja zakłada uruchomienie zintegrowanego systemu, który obejmie monitoring z wideodetekcją (ponad 40 kamer), zarządzanie ruchem ulicznym (np. informacje o obciążeniu ulic będą wyświetlane na tablicach przed wjazdem do miasta i w razie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta