Chłodne partnerstwo
Wobec narastających polsko-niemieckich konfliktów czas myśleć o ochronie fundamentów współpracy – pisze analityk think tanku Forum Idei Fundacji Batorego.
Zapobiec podziałowi Europy. Właśnie przed takim wyzwaniem stanie polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i jego niemiecki odpowiednik Heiko Maas, gdy w poniedziałek spotkają się we franciszkańskim klasztorze nieopodal Oświęcimia. Dzisiejsze konfrontacje między elitami obydwu krajów zagrażają bowiem jedności Europy. Na porozumienie nie ma jednak co liczyć. Wręcz przeciwnie: wobec narastających konfliktów czas myśleć o ochronie podstaw naszych stosunków.
Renesansu nie będzie
Głównym problemem polskiego rządu jest fakt, że pole manewru ograniczają wytyczne prezesa Kaczyńskiego. Nie zmieniły się one od momentu przejęcia przez Prawo i Sprawiedliwość władzy i nic nie wskazuje na to, aby teraz miało być inaczej.
Program polityki zagranicznej Jarosława Kaczyńskiego i jego otoczenia opiera się na trzech założeniach. Po pierwsze, na polu polityki wewnętrznej przyszłość Polski jest zagrożona przez sieć postkomunistycznych układów, która może zostać zerwana tylko przez władzę nieskrępowaną prawnymi ograniczeniami. Po drugie, poprzednie rządy za sprawą swojej uległości zredukowały Polskę do „niemiecko-rosyjskiego kondominium", rezygnując de facto z suwerenności. Po trzecie, Unia Europejska jest zagrożeniem – bo interweniuje w sprawie wewnętrznych reform łamiących zasady praworządności, hamuje rozwój polskiej gospodarki i dąży do narzucenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta