Do jakiego źródła przychodów należy zaliczyć opłaty licencyjne
Jeśli opłaty za korzystanie przez spółki celowe ze znaku towarowego były uzyskiwane przez spółkę holdingową jako element świadczonych usług wsparcia inwestycji deweloperskich, to są przychodem związanym z pozostałą działalnością podatnika, a nie zyskiem kapitałowym.
Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 czerwca 2018 r. (0114-KDIP2-3.4010.137.2018.1).
Podatnik jest spółką holdingową i zarządczą, działającą w sektorze deweloperskim. Jest udziałowcem kilku celowych spółek kapitałowych, realizujących projekty budowlane (dalej: spółki celowe). Z uwagi na to, że spółki celowe nie posiadają infrastruktury ani zasobów ludzkich, spółka świadczy na ich rzecz usługi m.in.: usługi bieżącego wsparcia (prawne, księgowe, informatyczne), usługi zarządcze, usługi realizacji projektów deweloperskich, usługi marketingowe. W ramach świadczenia ww. usług, spółka udziela też spółkom celowym licencji na korzystanie ze znaku towarowego, co umożliwia ich identyfikację jako podmiotów przynależących do marki rozpoznawalnej na polski runku deweloperskim.
Podatnik spytał, czy opłaty licencyjne, które otrzymuje od spółek celowych z tytułu korzystania przez nie ze znaku towarowego, mogą zostać zakwalifikowane jako przychody z pozostałej działalności, a nie jako przychody z zysków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta