Przedsiębiorstwo należące do masy spadkowej będzie podatnikiem PIT
Przedsiębiorstwo w spadku, obliczając swój dochód, będzie kontynuować rozliczenia zmarłego, w tym przyjęte przez niego zasady amortyzacji, potrącanie kosztów i odliczanie strat.
Przepisy ustawy z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej ustanawiają nowe zasady działania firmy po śmierci jej właściciela (w chwili oddawania do druku tego numeru gazety ustawa czekała na opublikowanie w Dzienniku Ustaw; większość przepisów wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia). Dzięki nowym regulacjom przedsiębiorstwo może nadal działać – w okresie do zakończenia postępowania spadkowego i ujawnienia nowego właściciela, jednak nie dłużej niż dwa lata od dnia śmierci przedsiębiorcy. Ustawa o zarządzie sukcesyjnym wprowadziła nowe regulacje także do przepisów podatkowych. Dotyczą one okresu działania przedsiębiorstwa pozbawionego „konkretnego" właściciela. Artykuł wyjaśnia zasady opodatkowania dochodów przedsiębiorstwa należącego do masy spadkowej (tzw. przedsiębiorstwo w spadku).
Na czym polega zarząd sukcesyjny
Obecnie (przed wejściem w życie nowych przepisów) śmierć przedsiębiorcy powoduje konieczność zakończenia (przynajmniej czasowego) działalności firmy. Zmarły był bowiem stroną wszystkich umów związanych z działalnością przedsiębiorstwa, a jego śmierć skutkuje ich rozwiązaniem. Samo przedsiębiorstwo staje się częścią masy spadkowej. Jest ono przedmiotem, a nie podmiotem prawa. Samo w sobie nie może więc zawierać jakichkolwiek umów. Dotyczy to także spadkobierców. Do zakończenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta