Jak przyporządkować koszty pośrednie do źródeł przychodów
CIT | Na żadnym z etapów alokacji kosztów podatnik nie powinien uwzględniać przychodów z tytułu dywidend objętych zwolnieniem partycypacyjnym.
Jedną z obowiązujących od 1 stycznia 2018 roku zmian w ustawie o CIT jest podział przychodów na przychody z zysków kapitałowych i pozostałe przychody (osiągane z innych źródeł). Naturalną konsekwencją takiego podziału jest konieczność przypisania ponoszonych przez podatnika kosztów do odpowiadających im źródeł przychodów. O ile w przypadku kosztów bezpośrednich zadanie to nie jest trudne, o tyle w przypadku kosztów pośrednich, których nie można wprost przypisać do konkretnego przychodu, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego klucza alokacji. Wprawdzie ustawodawca dodał do ustawy przepis regulujący tę kwestię, jednak jego praktyczne stosowanie może nastręczać podatnikom pewnych trudności. Szczególnie, jeśli osiągają oni dywidendy korzystające ze zwolnienia z podatku (tak zwane zwolnienie partycypacyjne).
Tak było do końca 2017 r....
Do końca 2017 roku powszechnie uznawano, że otrzymane dywidendy, które na podstawie art. 22 ust. 4 i nast. ustawy o CIT stanowiły przychody zwolnione z podatku, nie powinny być uwzględniane w kalkulacji klucza alokacji kosztów pośrednich pomiędzy przychody opodatkowane oraz te nieopodatkowane lub zwolnione z CIT. Podstawą ich opodatkowania jest bowiem nie dochód, lecz przychód. Tymczasem przepisy art. 15 ust. 2 i 2a ustawy o CIT, na podstawie których...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta