Wywóz towarów po upływie dwóch miesięcy z zerową stawką VAT
UPRAWNIENIA | Eksporter uniknie opodatkowania według stawki krajowej w przypadku gdy realizacja kontraktu wymaga długotrwałego przygotowania i sprofilowania zamówienia. Może także uzgodnić dłuższy termin dostawy ze swoim kontrahentem.
Jedną z czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, jest eksport towarów. Konkretyzując pojęcie eksportu należy odwołać się do art. 2 pkt 8 ustawy o VAT, który stanowi, że za eksport należy rozumieć dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:
∑ dostawcę lub na jego rzecz (mamy tutaj do czynienia z eksportem bezpośrednim) albo
∑ nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (tu mówimy o eksporcie pośrednim).
Preferencja po spełnieniu warunku
Eksport towarów może korzystać z preferencyjnej zerowej stawki VAT pod warunkiem otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej, o czym stanowi art. 41 ust. 6 ustawy o VAT. W praktyce jednak w przypadku eksportu często wpłacane są zaliczki przed dokonaną dostawą. Rzadziej spotykaną, aczkolwiek występującą praktyką jest zapłata całego wynagrodzenia przed realizacją zamówienia.
Zgodnie z art. 19 ust. 8 ustawy o VAT otrzymanie całości lub części wynagrodzenia przed dostawą towarów powoduje powstanie obowiązku podatkowego. W tych przypadkach ustawodawca uzależnił możliwość skorzystania ze stawki zero proc. od wywozu towarów w przeciągu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta