Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miejska mobilność powinna być eko i współdzielona

10 września 2018 | Życie Regionów | Michał Duszczyk
≥Miasta muszą postawić na rozwój zrównoważonego transportu i – obok komunikacji zbiorowej – popierać tzw. pojazdy współdzielone
źródło: Rzeczpospolita
≥Miasta muszą postawić na rozwój zrównoważonego transportu i – obok komunikacji zbiorowej – popierać tzw. pojazdy współdzielone
≥Samochody na minuty zyskują coraz większą popularność
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa
≥Samochody na minuty zyskują coraz większą popularność
≥Wspólnym mianownikiem miejskiej mobilności staje się ekologia
źródło: AdobeStock
≥Wspólnym mianownikiem miejskiej mobilności staje się ekologia

transport | Ecomobility i sharing economy to dynamicznie rozwijające się światowe trendy, które dobrze widać 
w metropoliach. Również w Polsce, bo już dotarł do nas boom na auta, rowery i skutery wynajmowane na minuty.

 

Ekonomia współdzielenia (z ang. sharing economy), mobilność miejska (z ang. urban mobility) i ekologia – te trzy hasła w ciągu ostatnich lat robią globalną furorę. W ramach tych zdobywających popularność trendów mieszkańcy metropolii zmieniają swoje dotychczasowe przyzwyczajenia, wybierając transport publiczny kosztem prywatnego i stawiając na podróże pojazdami nisko- lub całkowicie bezemisyjnymi.

Idee ekomobilności (z ang. ecomobility) i współużytkowania trafiły na podatny grunt w aglomeracjach USA i Europy Zachodniej. Firmy takie jak Uber i Lyft osiągnęły wyceny liczone w miliardach dolarów, bazując na obietnicy, że usługi współdzielonej mobilności będą odgrywały kluczową rolę w transporcie przyszłości. Owe obietnice zdają się już wypełniać. Z analiz firmy Statista wynika, że ponad 17 proc. Amerykanów w ciągu ostatniego roku korzystało z przejazdów współdzielonych, czyli takich, jak np. wspomniany Uber, a kolejne 11 proc. z długodystansowych przewozów w stylu BlaBlaCar.

Eksperci mówią wprost: ridesharing, carsharing (wynajem aut na minuty), ale również wypożyczalnie rowerów miejskich (bikesharing) weszły już do tzw. mainstreamu transportowego w miastach, które mają ambicję bycia smart. Teraz współdzielone usługi transportowe próbują zadomowić się w naszym kraju.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11150

Wydanie: 11150

Spis treści
Zamów abonament