Nowe domy zwierząt
Miasto | We wrocławskim zoo otwarto niedawno Terytorium Panter, czyli siedlisko dla zagrożonych wyginięciem dzikich kotów. Inne ogrody zoologiczne także próbują poprawić warunki życia przebywających w nich zwierząt.
Terytorium Panter to kompleks przeznaczony do hodowli zachowawczej dwóch zagrożonych gatunków dzikich kotów pochodzących z Azji – panter śnieżnych i panter mglistych. Na całość składa się aż osiem części: cztery siedliska, dostępne dla zwiedzających oraz cztery znajdujące się na zapleczu. – Pantery mgliste mają do dyspozycji przestrzeń, która oddaje charakter dżungli Azji Południowo-Wschodniej. Pantery śnieżne zamieszkują zaś Himalaje, gdzie dominują wykroty, skały i kamieniej – informuje wrocławskie zoo.
Budowa Terytorium Panter trwała rok i kosztowała prawie 4 mln zł, z czego trzy miliony to fundusze unijne. Łącznie wrocławskie zoo na budowę pawilonów i wybiegów oraz edukację pozyskało z zewnętrznych funduszy ponad 10 mln zł w ramach prawie 20 projektów. Trwa jeszcze budowa wybiegu dla wilków dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, budowa siedliska dla wydry europejskiej i remont zabytkowej ptaszarni.
Flamingi i pelikany
Inwestycje prowadzone są także w innych ogrodach zoologicznych. W śląskim zoo aktualnie woliery zewnętrze dla gerez i mandryli obudowane są szybami. – Aby ułatwić zwiedzającym obserwację zwierząt w naturalnym środowisku, wykonujemy dodatkowe zewnętrzne wybiegi na naturalnym trawiastym podłożu – zdradza Jolanta Kopiec, dyrektor Śląskiego Ogrodu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta