Bezalternatywność Platformy
Rafał Chwedoruk | Jeśli PO ma przetrwać, może to uczynić tylko jako umiarkowana partia, bliska centrum – mówi politolog.
Rz: Co konwencja Koalicji Obywatelskiej pokazała Polakom?
Dr hab. Rafał Chwedoruk, politolog, UW: Do niedawna trwał festiwal lansowania przez część liberalnych elit kandydatów na liderów opozycji i ich ugrupowań: Mateusza Kijowskiego i KOD, Ryszarda Petru i Nowoczesnej, Obywateli RP i Pawła Kasprzaka. Ale jak nadszedł czas poważnej polityki, okazało się, że pozostał jednak tylko Grzegorz Schetyna i PO. Platforma pokazała swoją bezalternatywność, a w warstwie programowej tradycyjny anty-PiS i umiarkowane centrum.
Czy zjednoczenie się PO z Nowoczesną i Inicjatywą Polską to zła wiadomość dla PiS?
W skali ogólnopolskiej Nowoczesna, a tym bardziej Inicjatywa Polska, to mała organizacja. Obecność pań Lubnauer i Nowackiej ma znaczenie jako dowód atrakcyjności PO i zdolności pozyskiwania sojuszników oraz także w kontekście konieczności odzyskiwania przez partię Schetyny, wydawało się, żelaznych wyborców z pokolenia 30–40-latków, z wielkich miast, deweloperskich osiedli.
Schetyna okazał się liderem opozycji?
Mówiąc precyzyjnie, Schetyna jest jedynym niecelebryckim liderem głównego, liberalnego nurtu opozycji. Poza nim liderami innych jej segmentów, mniejszych, są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta