Jeden zespół, kilka pokoleń
zarządzanie | Chociaż w ogłoszeniach wiele firm nadal kusi karierą w młodym zespole, większość Polaków pracuje na co dzień z osobami w różnym wieku. To dodatkowe wyzwanie dla menedżerów. Anita Błaszczak
Niemal dziewięciu na dziesięciu Polaków deklaruje w najnowszym badaniu agencji zatrudnienia Randstad, że pracuje w wielopokoleniowych zespołach. To stawia nas w czołówce wśród kilkunastu badanych krajów.
Jak zwraca uwagę prof. Izabela Warwas z Uniwersytetu Łódzkiego, zmiany demograficzne, w tym zwłaszcza starzenie się społeczeństwa, sprawiają, że w wielu firmach musi współpracować ze sobą nawet pięć pokoleń. Na rynek pracy wchodzi bowiem najmłodsza, urodzona już w XXI wieku generacja Z na stałe podłączona do internetu i dlatego określana niekiedy jako C (od connected i communicated).
Pozbyć się uprzedzeń
Problem w tym, że nie wszyscy pracodawcy i menedżerowie uwzględniają różnice pokoleniowe. Dagmara Chudzińska-Matysiak, dyrektor regionu w Randstad Polska, twierdzi, że o ile na Zachodzie firmy nauczyły się już tworzyć kulturę organizacyjną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta