Zakup towarów handlowych dokumentuje się fakturą
Przedsiębiorca, który dysponuje jedynie paragonem fiskalnym potwierdzającym nabycie (także za granicą) wyrobów przeznaczonych do sprzedaży w stanie nieprzerobionym, nie może ująć wydatku jako kosztu w podatkowej księdze.
- Prowadzę działalność gospodarczą. Wydatki i koszty wpisuję w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W niektórych przypadkach, np. gdy kupuję towary handlowe za granicą, dysponuję jedynie paragonami fiskalnymi, które dokumentują poniesione wydatki. Czy na podstawie otrzymanego od klienta paragonu fiskalnego mogę wpisać wydatek do podatkowej księgi, a jeżeli tak, to czy do tego paragonu muszę sporządzać dowód wewnętrzny? – pyta czytelniczka.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT). Wydatki na zakup towarów handlowych niewątpliwie mogą stanowić koszt uzyskania przychodów pod warunkiem ich właściwego udokumentowania.
Towarami handlowymi są przy tym wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym. Towarami handlowymi są również produkty uboczne uzyskiwane przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej (zob. § 3 pkt 1 lit. a rozporządzenia ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów; dalej: rozporządzenie).
Ustawa o PIT nie określa sposobu dokumentowania poniesionych wydatków, odsyłając w tym zakresie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta