Własna ścieżka inteligentnego rozwoju
Trendy | Sztuczna inteligencja, chmura obliczeniowa, płatności mobilne, efektywność energetyczna, huby dla startupów. Miasta szukają sposobu na bycie smart.
Warszawa, Wrocław
Szacuje się, że obecnie naszą planetę zamieszkuje 7,6 mld ludzi, 54 proc. skupionych jest w miastach. Trend jest wyraźny – to właśnie metropolie będą głównym ośrodkiem życia na Ziemi. Według prognoz w 2050 r. na świecie będzie nas 9,8 mld, ale aż 70 proc. będzie zamieszkiwać najbardziej zurbanizowane tereny. Aglomeracje, aby przyjąć tak gigantyczną populację, będą musiały nie tylko rosnąć, ale również stawać się smart.
Eksperci nie mają wątpliwości, że – choć jest jeszcze wiele problemów do rozwiązania – miasta, aby mogły się dalej rozwijać, muszą zadbać o efektywność energetyczną. Przy tak wysokim zużyciu energii jak obecnie wkrótce wykorzystają wszystkie dostępne zasoby. A zawrotne tempo rozwoju sprawi, że odnawialne źródła energii zwyczajnie nie zdążą się odnowić. Stąd energetyka to kluczowe wyzwanie dla inteligentnych miast, a zwłaszcza odpowiedzialne i efektywne wykorzystanie dostępnych źródeł.
– Smart city to przede wszystkim miasto wydajne,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta