Transakcje finansowe okiem fiskusa
Pożyczki czy udzielanie poręczeń wewnątrz grupy budzą wątpliwości podatników i często są przedmiotem wniosków o interpretacje. W większości przypadków podejście organów i sądów wydaje się być spójne, jednak zdarzają się wyjątki.
Zawieranie transakcji finansowych z podmiotami powiązanymi jest powszechną praktyką zarówno w grupach kapitałowych, jak i wśród podmiotów powiązanych osobowo. Temat transakcji finansowych w kontekście cen transferowych sprawia wiele trudności podatnikom. Jest przedmiotem licznych interpretacji i wyroków. Co więcej, również na forum międzynarodowym dostrzeżono znaczenie tej tematyki. W lipcu 2018 roku OECD opublikowało pierwszą wersję wytycznych do dyskusji w tym zakresie. Do tej pory brak było wskazówek dotyczących specyficznie obszaru transakcji finansowych. Po publikacji finalnej wersji, dokument ten niewątpliwie pomoże przy analizie wewnątrzgrupowych transakcji finansowych z punktu widzenia cen transferowych.
Jakie zatem wątpliwości mają polscy podatnicy i jak podchodzą do nich polskie organy podatkowe? W artykule przedstawiamy krótkie podsumowanie najczęstszych problemów podatników i opinii organów oraz sądów na temat najpopularniejszych transakcji finansowych, tj. pożyczek, cash-poolingu, gwarancji oraz depozytów.
I. Pożyczki
Problem: Jak określić wartość transakcji pożyczki / kredytu w celu porównania jej z progiem dokumentacyjnym?
Wielu podatników nadal nie postępuje zgodnie z ukształtowanym podejściem organów podatkowych i jako wartość transakcji chce przyjąć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta