Jak stosować podzieloną płatność
SPLIT PAYMENT | Od przedsiębiorcy zależy, czy wystąpi o zwrot różnicy podatku naliczonego na specjalny rachunek VAT, czy na rachunek bieżący. W pierwszym przypadku otrzyma wnioskowaną kwotę w przyspieszonym terminie 25 dni.
Każda faktura płacona osobno
Czy stosując podzieloną płatność można jednym przelewem opłacić kilka lub kilkanaście faktur?
Nie.
Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności, to każdą fakturę musi opłacać indywidualnie. Mechanizm podzielonej płatności ma bowiem zastosowanie tylko dla pojedynczej faktury.
Przedsiębiorca powinien się więc liczyć ze wzrostem kosztów opłat bankowych za przelewy.
Dla komornika „zwykły" przelew
Czy komornikowi sądowemu można przelewać kwoty VAT na rachunek VAT?
Nie,
w tym przypadku to komornik dysponuje kwotą uzyskaną z tytułu sprzedaży komorniczej i z niej pobiera kwoty VAT.
Organy egzekucyjne określone w ustawie z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1314 ze zm.) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów (art. 18 ustawy o VAT).
Urząd nie przedłuży terminu zwrotu
Czy jeżeli zdecyduję się na zwrot kwoty różnicy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta