Przedsiębiorca musi sam ponosić skutki finansowe swoich zaniedbań
Wydatki ponoszone na podstawie porozumień podpisanych w toku trwającego sporu sądowego nie mogą być kosztem uzyskania przychodów.
Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 17 sierpnia 2018 r. (0111-KDIB2-1.4010.245.2018.1.AP).
Polska spółka mierzyła się z zarzutami o naruszenie praw wynikających ze wzoru wspólnotowego zarejestrowanego przez innego producenta. Jeden z wyrobów produkowanych i wprowadzanych do obrotu przez wnioskodawcę miał – w ocenie włoskiego producenta – naruszać przyznane mu wyłączne prawa, w rezultacie czego strony wdały się w spór nie tylko we Włoszech, ale i w Polsce oraz w Niemczech. Ostatecznie wnioskodawca oraz włoski producent zawarli porozumienie, na mocy którego wnioskodawca zobowiązał się m.in.:
∑ zaprzestać i nie rozpoczynać ponownie produkcji, handlu, reklamy i oferty sprzedaży oraz nie wykorzystywać, w zakresie ekonomicznym, modelu wyrobu, będącego przedmiotem wspomnianych sporów sądowych; w drodze odstępstwa od tych ustaleń polska spółka mogła sprzedać posiadane zapasy wyrobu, zachowując zysk;
∑ zapłacić na rzecz włoskiego producenta ustaloną kwotę, zgodnie z przyjętym harmonogramem.
Jednocześnie strony zobowiązały się do wycofania wszystkich bieżących powództw i do niewytaczania żadnych innych w przyszłości, w związku ze sprawami będącymi przedmiotem ww. sporów sądowych. Dodatkowo, strony zrezygnowały z wszelkich roszczeń,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta