Nabycie usług IT nie zawsze z podatkiem u źródła
CIT | Zakup programów komputerowych od zagranicznego kontrahenta nie w każdym przypadku oznacza konieczność poboru oraz odprowadzenia zryczałtowanej daniny. Obowiązek powstanie jednak w przypadku nabycia usługi przechowywania danych. Przemysław Szwed
Obecnie nabywanie programów komputerowych oraz różnego rodzaju usług IT polegających na przechowywaniu danych stało się powszechną praktyką, niezbędną do efektywnego prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli programy oraz usługi przechowywania danych nabywane są od zagranicznych kontrahentów, to na polskim podmiocie może ciążyć obowiązek poboru oraz odprowadzenia tzw. podatku u źródła od wypłacanych z tego tytułu należności. W przypadku programów komputerowych obowiązek wystąpi, gdy wraz z programem komputerowym nabywca uzyska licencję pozwalającą na kopiowanie programu, jego modyfikowanie bądź rozpowszechnianie. W takim przypadku na nabywcę przechodzą bowiem prawa autorskie do nabywanego programu.
Nabycie usługi przechowywania danych spowoduje natomiast obowiązek poboru oraz odprowadzenia podatku u źródła, bez względu na to, czy usługa ta jest związana z przetwarzaniem danych.
Co wynika z przepisów
W myśl art. 26 ust. 1 ustawy o CIT, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które wypłacają należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, 2b i 2d, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta