Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zwolnienie z opodatkowania także dla dywidend z krajów trzecich

08 października 2018 | Podatki i księgowość | Rafał
 Krysa

Warunki odliczenia zysków z udziałów w spółce kapitałowej mającej zarząd lub siedzibę w państwie trzecim nie mogą być bardziej rygorystyczne niż zysków z udziałów w spółce krajowej niepodlegającej zwolnieniu z opodatkowania.

Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 20 września 2018 r. (C-685/16, EV vs Finanzamt Lippstadt).

Przedmiotem orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE stały się przepisy dotyczące zwolnienia z opodatkowania niemieckim podatkiem od działalności gospodarczej (Gewerbesteuergesetz) dywidend otrzymywanych z krajów trzecich.

Niemiecki podatek od działalności gospodarczej to podatek co prawda o charakterze dochodowym, lecz funkcjonujący obok podatków dochodowych – od osób fizycznych oraz prawnych – i nakładany przez gminy, które określają jego stawkę. Opodatkowaniu podlegają dochody z działalności przemysłowej lub handlowej osiągane w Niemczech, w tym także w przypadku prowadzenia działalności poprzez stały zakład. Do podstawy opodatkowania dolicza się dywidendy i inne wypłaty z zysku, jeżeli nie spełniają warunków zwolnienia.

Warunkiem zwolnienia zysków dywidendowych od 2008 r. jest posiadanie co najmniej 15 proc. udziałów w spółce zależnej (lub 10 proc. w przypadku spółek spełniających wymogi dyrektywy 2011/96/UE w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich). Z kolei w przypadku dywidend otrzymywanych z krajów trzecich (spoza UE), zwolnienie przysługuje przy spełnieniu surowszych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11174

Wydanie: 11174

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament