Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zwolnienie z opodatkowania także dla dywidend z krajów trzecich

08 października 2018 | Podatki i księgowość | Rafał
 Krysa

Warunki odliczenia zysków z udziałów w spółce kapitałowej mającej zarząd lub siedzibę w państwie trzecim nie mogą być bardziej rygorystyczne niż zysków z udziałów w spółce krajowej niepodlegającej zwolnieniu z opodatkowania.

Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 20 września 2018 r. (C-685/16, EV vs Finanzamt Lippstadt).

Przedmiotem orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE stały się przepisy dotyczące zwolnienia z opodatkowania niemieckim podatkiem od działalności gospodarczej (Gewerbesteuergesetz) dywidend otrzymywanych z krajów trzecich.

Niemiecki podatek od działalności gospodarczej to podatek co prawda o charakterze dochodowym, lecz funkcjonujący obok podatków dochodowych – od osób fizycznych oraz prawnych – i nakładany przez gminy, które określają jego stawkę. Opodatkowaniu podlegają dochody z działalności przemysłowej lub handlowej osiągane w Niemczech, w tym także w przypadku prowadzenia działalności poprzez stały zakład. Do podstawy opodatkowania dolicza się dywidendy i inne wypłaty z zysku, jeżeli nie spełniają warunków zwolnienia.

Warunkiem zwolnienia zysków dywidendowych od 2008 r. jest posiadanie co najmniej 15 proc. udziałów w spółce zależnej (lub 10 proc. w przypadku spółek spełniających wymogi dyrektywy 2011/96/UE w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich). Z kolei w przypadku dywidend otrzymywanych z krajów trzecich (spoza UE), zwolnienie przysługuje przy spełnieniu surowszych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11174

Wydanie: 11174

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament