Zwolnienie z opodatkowania także dla dywidend z krajów trzecich
Warunki odliczenia zysków z udziałów w spółce kapitałowej mającej zarząd lub siedzibę w państwie trzecim nie mogą być bardziej rygorystyczne niż zysków z udziałów w spółce krajowej niepodlegającej zwolnieniu z opodatkowania.
Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 20 września 2018 r. (C-685/16, EV vs Finanzamt Lippstadt).
Przedmiotem orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE stały się przepisy dotyczące zwolnienia z opodatkowania niemieckim podatkiem od działalności gospodarczej (Gewerbesteuergesetz) dywidend otrzymywanych z krajów trzecich.
Niemiecki podatek od działalności gospodarczej to podatek co prawda o charakterze dochodowym, lecz funkcjonujący obok podatków dochodowych – od osób fizycznych oraz prawnych – i nakładany przez gminy, które określają jego stawkę. Opodatkowaniu podlegają dochody z działalności przemysłowej lub handlowej osiągane w Niemczech, w tym także w przypadku prowadzenia działalności poprzez stały zakład. Do podstawy opodatkowania dolicza się dywidendy i inne wypłaty z zysku, jeżeli nie spełniają warunków zwolnienia.
Warunkiem zwolnienia zysków dywidendowych od 2008 r. jest posiadanie co najmniej 15 proc. udziałów w spółce zależnej (lub 10 proc. w przypadku spółek spełniających wymogi dyrektywy 2011/96/UE w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich). Z kolei w przypadku dywidend otrzymywanych z krajów trzecich (spoza UE), zwolnienie przysługuje przy spełnieniu surowszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta