Pakiet większościowy nie musi pochodzić od jednego udziałowca
Wymiana dokonana przez grupę wspólników, których udziały dają indywidualnie mniej niż 50 proc. prawa głosów, jest neutralna podatkowo w sytuacji, gdy po ich zsumowaniu spółka uzyskuje bezwzględną większość.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26 czerwca 2018 r. (II FSK 1722/16).
Spółka planowała utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a w przyszłości także objęcie w niej udziałów. Uważała, że skoro spółka nabywająca obejmie udziały spółki nabywanej w ramach wymiany udziałów, to w związku z późniejszym odpłatnym zbyciem udziałów w spółce nabywanej, powinna przyjąć koszty uzyskania przychodów w wartości nominalnej udziałów.
Organ podatkowy uważał jednak, że opisana we wniosku transakcja wniesienia udziałów nie odbędzie się na warunkach przewidzianych w art. 12 ust. 4d ustawy o CIT jako wymiana udziałów, ponieważ w przepisie tym mowa jest o wspólniku, a nie o wspólnikach.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał, że organ dokonał wadliwej wykładni przywołanego przepisu. Zdaniem WSA zastosowanie w art. 12 ust. 4d ustawy o CIT zwrotu „spółka nabywa od wspólnika innej spółki udziały", a więc liczby pojedynczej w odniesieniu do „wspólnika", nie oznacza, że transakcja spełniająca wskazane w tym przepisie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta