Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ułatwiamy funkcjonowanie rynku

08 października 2018 | Ekonomia | Andrzej Stec, Przemysław Tychmanowicz
źródło: materiały prasowe

Maciej Trybuchowski | Krajowy Depozyt sukcesywnie obniżał opłaty i jest gotowy tę politykę kontynuować. 
Powinniśmy jednak pamiętać, że przed nami także inne cele – mówi w pierwszym wywiadzie nowy prezes KDPW.

 

Rz: Od niedawna kieruje pan Krajowym Depozytem, czyli jedną z ważniejszych instytucji infrastrukturalnych naszego rynku. Jaką wyzwania stoją przed KDPW?

Maciej Trybuchowski: Ogólnie podzieliłbym je na trzy obszary: regulacyjny, technologiczny i rozwojowy. Jeśli chodzi o wyzwania regulacyjne, jednym z najważniejszych projektów, jest proces autoryzacji KDPW, który ma potwierdzić naszą silną pozycję nie tylko na rynku lokalnym, ale przede wszystkim międzynarodowym. Proszę bowiem pamiętać, że na chwilę obecną sześć europejskich depozytów uzyskało autoryzację. Widać więc, że w tym zakresie jest pewna rzadkość i unikalność. Z drugiej strony czeka nas bardzo duże nowe wyzwanie związane z rejestracją niepublicznych obligacji korporacyjnych oraz z rejestrem akcjonariuszy.

To wyzwanie czy może po prostu konieczność usprawnienia funkcjonowania rynku obligacji?

Dla nas, jako instytucji, na pewno jest to swoiste wyzwanie techniczne i organizacyjne. Mogę jednak powiedzieć, że KDPW jest do tego gotowy. Oczywiście mam świadomość pojawiających się głosów krytycznych w sprawie rejestru, związanych ze wzrostem kosztów na rynku, czy czasem rejestracji papierów. To są zrozumiałe obawy rynku, natomiast ustawodawca nakłada na naszą instytucję taki obowiązek, który wynika z potrzeby zapewnienia transparentności i bezpieczeństwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11174

Wydanie: 11174

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament