Ograniczenia dotyczą także kosztów w działalności strefowej
Przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie SSE ustalają przychody i koszty na takich samych zasadach jak inne podmioty. Dopiero uzyskany przez nich dochód może podlegać zwolnieniu z opodatkowania. Aby go wyliczyć, konieczne jest ustalenie kosztów uzyskania przychodów z uwzględnieniem limitów wynikających z art. 15c i 15e ustawy o CIT.
Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 września 2018 r. (0111-KDIB1-2.4010.300.2018.1.PH).
Wniosek o wydanie interpretacji został złożony przez polską spółkę będącą podatnikiem CIT, która prowadzi działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (dalej: SSE). W związku z tym spółka uzyskuje dochody zarówno opodatkowane CIT, jak i zwolnione z opodatkowania zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT. W przypadku kosztów uzyskania przychodów, których spółka nie jest w stanie jednoznacznie i obiektywnie alokować tylko do jednego z tych rodzajów działalności, spółka stosuje tzw. klucz przychodowy przewidziany w art. 15 ust. 2 i 2a ustawy o CIT. Jednocześnie spółka wskazała, że w ramach prowadzonej działalności (zarówno działalności opodatkowanej, jak i zwolnionej z opodatkowania) może ponosić koszty finansowania dłużnego w rozumieniu art. 15c ust. 12 ustawy o CIT, a także koszty o charakterze zbliżonym do kosztów wymienionych w art. 15e ust. 1 pkt 1-3 ww. ustawy (również na rzecz podmiotów powiązanych).
W związku z tak opisanym stanem faktycznym spółka dążyła do potwierdzenia, że ograniczenia w zaliczaniu poszczególnych kosztów do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta