Uniknięcie twardego brexitu jeszcze możliwe
Gospodarka | Wielka Brytania musi wyjść z Unii 29 marca 2019 r. Jeśli do tego czasu nie ustali z Brukselą reguł rozwodu, wywoła gospodarczą katastrofę. Dlatego Theresa May zdecydowała się na ustępstwa.
Emmanuel Macron zaprosił do Pałacu Elizejskiego prezesów największych koncernów motoryzacyjnych, aby ich przekonać do przeniesienia produkcji na kontynent – ujawnił „Financial Times". O takim drastycznym ruchu rzeczywiście myślą już nie tylko banki w City, które najpewniej będą odcięte od rynku transakcji w euro, ale także przedsiębiorstwa produkcyjne nastawione na eksport na kontynent. Brak porozumienia oznaczałby wprowadzenie z dnia na dzień przez Brukselę ceł i kontroli towarów, co natychmiast podcięłoby konkurencyjność płynących z Wysp towarów.
Pod koniec ubiegłego tygodnia po spotkaniu z premierem Irlandii Leo Varadkarem szef Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział, że Unia jest gotowa oprzeć dwustronne relacje na modelu „Kanada plus, plus, plus". Chodzi o strefę handlu, w ramach której zniknęłyby wszystkie cła i kontyngenty, choć nie kontrole norm towarów. – Powinniśmy z łatwością przejść do tego modelu i dojść do porozumienia, które jest korzystne dla Wielkiej Brytanii, do zaakceptowania przez parlament i dobre dla Brukseli – powiedział David Davis, jeden z liderów wrogiego wobec Theresy May obozu zwolenników twardego brexitu.
Ale to nie rozwiązuje tzw. kwestii irlandzkiej: zapobieżenia przywróceniu kontroli na granicy z Ulsterem, co groziłoby załamaniem procesu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta