Ceny pod napięciem
Energia | Przemysł energochłonny walczy o pakiet osłon, w tym bezpośrednie dopłaty ze sprzedaży praw do emisji CO2. Chce wyrównania szans na rynku UE.
Wysoka cena prądu spowodowana m.in. dynamiczną zwyżka na rynku uprawnień do emisji CO2 spycha na skraj rentowności wiele przedsiębiorstw. Na negatywne skutki z tym związane w pierwszej kolejności narażeni są najwięksi odbiorcy prądu, m.in. huty, cementownie czy chemia, którzy działając na globalnym rynku, nie mogą przenieść rosnących kosztów na ceny produktów.
– Nie stać nas na takie dodatkowe obciążenie, bo od 2009 r. balansujemy na granicy rentowności, a nasze marże nie przekraczają 2–3 proc. – tłumaczy Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Ten sektor, łącznie z hutnictwem metali kolorowych, czyli np. KGHM, potrzebuje 8–9 TWh rocznie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta