Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy skarbówka może zakwestionować transakcję

08 października 2018 | Podatki i księgowość | Oskar Wala 
Bartosz Baran
źródło: Rzeczpospolita

PROCEDURY | Organy podatkowe, posługując się instytucją „pozorności", nie mają prawa kwestionować skutków podatkowych prawidłowo i ważnie podjętych czynności.

W przepisach prawa podatkowego funkcjonują instytucje, których zastosowanie może skutkować uznaniem, że skutki podatkowe dokonanych przez podatników czynności powinny być inne niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Rozwiązanie takie przewiduje w szczególności art. 199a ordynacji podatkowej (dalej: o.p.), który uprawnia organy podatkowe do zakwestionowania skutków podatkowych czynności pozornych. W praktyce sporo wątpliwości budzi rozróżnienie tej instytucji od tzw. klauzuli o unikaniu opodatkowania.

Jaki był cel i zamiar stron

Zgodnie z art. 199a o.p., ustalając treść czynności prawnej, organy podatkowe uwzględniają zgodny zamiar stron i cel czynności, a nie tylko dosłowne brzmienie oświadczeń woli, które zostały złożone przez strony. W sytuacji, gdy pod pozorem dokonania czynności prawnej wykonano inną czynność prawną, skutki podatkowe wywodzi się z tej ukrytej czynności prawnej.

Organy podatkowe posiadają zatem nie tylko uprawnienie, ale i obowiązek ustalenia rzeczywistej treści czynności cywilnoprawnej i wywiedzenia z niej właściwych skutków prawno-podatkowych. Pozorność, o której mowa, może przybrać dwie formy.

1. Gdy strony w rzeczywistości nie zamierzają wywołać żadnych skutków prawnych, czynność taka jest uważana za nieważną.

2. Natomiast w sytuacji gdy strony dokonują czynności w celu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11174

Wydanie: 11174

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament