Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy wygrane w konkursach są zwolnione z PIT

08 października 2018 | Podatki i księgowość | Mikołaj Jabłoński

MARKETING | Otrzymanie nagrody, prezentu lub innego świadczenia w konkursie wiąże się z powstaniem przychodu, który jest opodatkowany 10-proc. ryczałtem. Pod pewnymi warunkami obdarowany nie musi jednak płacić podatku. Mikołaj Jabłoński

Konkursy dla klientów ostatecznych (czyli konsumentów) są jedną z bardziej popularnych form działalności marketingowej. Z podatkowego punktu widzenia otrzymanie nagrody, prezentu lub świadczenia w innej formie wiąże się z powstaniem przychodu, który opodatkowany jest w specyficzny sposób – 10-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Pod pewnymi warunkami wygrane w konkursach mogą być zwolnione z PIT.

Musi być rywalizacja

Przepisy nie precyzują kiedy mamy do czynienia z tego rodzaju wydarzeniem. Organy podatkowe natomiast, odwołując się do definicji słownikowej przyjmują, że konkursem jest wydarzenie, w którym uczestnicy rywalizują ze sobą w celu osiągnięcia najlepszego rezultatu. Za pomocą konkursu dochodzi do wyłonienia zwycięzcy lub zwycięzców spośród uczestników spełniających określone kryteria.

Poza elementem rywalizacji, konkurs powinien mieć sprecyzowane warunki wzięcia w nim udziału, kryteria oceny i zasady przyznawania nagród. Nie wynika to co prawda z powszechnego rozumienia pojęcia „konkurs", ale pozwoli na unikniecie wątpliwości co do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11174

Wydanie: 11174

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament