Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy dostawa laptopów z odwrotnym obciążeniem VAT

08 października 2018 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Gdy transakcje sprzedaży sprzętu komputerowego są przeprowadzane od czasu do czasu, a kontrahentów nie łączy żadna umowa, podatek rozlicza się według zasad ogólnych.

Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) prowadzi działalność m.in. w zakresie handlu sprzętem komputerowym. Od czasu do czasu sprzedaje tablety i laptopy firmie X (podatnik VAT czynny). Od 2016 r. przedsiębiorca sprzedał firmie X kilka sztuk takich urządzeń za łączną kwotę netto 18 500 zł. Kolejne zrealizowane zamówienie dla firmy X będzie oznaczać przekroczenie limitu 20 000 zł. Czy w takiej sytuacji do nadwyżki ponad ten limit przedsiębiorca będzie musiał zastosować odwrotne obciążenie? – pyta czytelniczka.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, z zastrzeżeniem art. 17 ust. 1c ustawy o VAT. Aby tak się stało, muszą być łącznie spełnione następujące warunki:

a) dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT,

b)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11174

Wydanie: 11174

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament