Tak sąd widzą… jak o nim piszą
Nie chcę usprawiedliwiać uchybień w pracy sądów
Jednym z problemów sądów jest ich zły wizerunek, który jako sędziowie staramy się (przynajmniej większość z nas) systematycznie poprawiać swoją codzienną pracą. Faktem jest jednak, według np. raportu CBOS z marca 2017 r. „Społeczne oceny wymiaru sprawiedliwości", że tylko 18 proc. osób opiera oceny funkcjonowania sądów na własnych doświadczeniach, dodatkowo 21 proc. na doświadczeniach i relacjach innych osób.
Poglądy aż 54 proc. badanych oparte są głównie na doniesieniach medialnych. Dodajmy, że w podobnym badaniu przeprowadzonym w 2012 r. było to jeszcze więcej, bo aż 61 proc. Pokazuje to ogromną rolę dziennikarzy, polityków i organizacji społecznych w kreowaniu wizerunku sędziów oraz postrzegania sądów. Bynajmniej przy tym nie neguję, że jednak najwięcej i tak zależy od samych sędziów.
Nic się nie pogorszyło
W ostatnim czasie Fundacja Court Watch Polska ogłosiła swój doroczny raport z Obywatelskiego Monitoringu Sądów za lata 2017/2018. Działalność fundacji bardzo sobie cenię, bo nigdy nie za wiele rzeczowej i obiektywnej, zewnętrznej krytyki. Kilkakrotnie widywałem jej wolontariuszy w moim sądzie, przynajmniej raz miałem okazję gościć ich na własnej rozprawie. A że w tym roku szczególnie wizytowane były sądy łódzkie (aż 23 proc. przypadków), zwłaszcza mój macierzysty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta