Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy majątek spółki jest wynagrodzeniem za umorzenie udziałów

10 października 2018 | Rachunkowość | Oskar Wala, Bartosz Baran

Przekazanie towaru jako wynagrodzenia wypłacanego wspólnikowi/akcjonariuszowi powinno być traktowane jak ich dostawa i opodatkowane VAT. Nie można jej inaczej rozliczać tylko dlatego, że następuje w wyniku umorzenia udziałów.

Umorzenie udziałów/akcji jest instytucją kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.), która ma na celu unicestwienie udziałów/akcji przysługujących wspólnikowi/akcjonariuszowi, w wyniku czego wspólnik przestaje być udziałowcem/akcjonariuszem danej spółki. W praktyce, do umorzenia może dojść z różnych przyczyn. Instytucja ta może służyć wyrównaniu straty bilansowej, ukształtowaniu struktury udziałowej spółki, a także może być sankcją za naruszenie przez udziałowca/akcjonariusza ustalonych zasad. Umorzyć można wszystkie lub część udziałów/akcji przysługujących wspólnikowi.

Instytucja umorzenia udziałów/akcji została uregulowana odpowiednio w art. 199 oraz art. 359 k.s.h. Przepisy te przewidują, różne tryby umorzenia w postaci umorzenia dobrowolnego, przymusowego oraz tzw. umorzenia automatycznego. Co do zasady, umorzenie udziałów/akcji przeprowadza się za wynagrodzeniem. Jeżeli wspólnik/akcjonariusz wyrazi zgodę, dopuszczalne jest również umorzenie jego udziałów bez wynagrodzenia. Wątpliwości w zakresie skutków podatkowych umorzenia pojawiają się w sytuacji, gdy spółka nabywa udziały/akcje w celu ich umorzenia, wypłacając za nie wspólnikowi wynagrodzenie w formie niepieniężnej.

Wynagrodzenie za umorzenie udziałów/akcji wypłacane w formie pieniężnej nie podlega...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11176

Wydanie: 11176

Spis treści
Zamów abonament