Żądanie wyższej daniny musi być poparte konkretnymi ustaleniami
Fiskus nie może poprzestać na stwierdzeniu, że jednym ze współwłaścicieli nieruchomości jest podmiot gospodarczy i ustalić stawkę podatku dla całości jak dla gruntów związanych z prowadzeniem firmy.
Podatnicy domagali się zastosowania zmniejszonych stawek podatku dawnego ośrodka wczasowego, ze względu na zły stan techniczny nieruchomości oraz wykreślenie tych adresów z ewidencji działalności gospodarczej. Jeden z właścicieli wniósł o wznowienie postępowania w sprawie, a urzędnicy uwzględnili ten wniosek. Ostatecznie jednak odmówili uchylenia decyzji ostatecznej. Wyjaśnili, że wykreślenie miejsca prowadzenia działalności gospodarczej z ewidencji nie oznacza nieistnienia firmy. To okoliczność, która nie ma wpływu na sposób opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Nie każdy zły stan techniczny budynku uniemożliwia prowadzenie działalności gospodarczej, tylko katastrofalny, grożący jego zawaleniem. Co prawda fiskus przyznał, że obiekty są zdewastowane, ale nie są zrujnowane, wymagają remontu, m.in. osuszenia ścian, wstawienia szyb, usunięcia pęknięć, ale nie ma konieczności odtwarzania budynków. W konsekwencji ich stan nie daje podstaw do zastosowania stawki jak za budynki pozostałe.
Podatnik nie dawał za wygraną i spór trafił na wokandę. Pierwszy raz WSA w Szczecinie oddalił skargę, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta