Jakie koszty przy sprzedaży środka trwałego
Od 1 stycznia przy ustalania kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia samochodu osobowego będącego środkiem trwałym nie będą uwzględniane odpisy, które z uwagi na limit nie były ujmowane w kosztach.
Wydatków na nabycie środków trwałych (m.in. samochodów) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Wydatki te pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych (także tych niestanowiących kosztów uzyskania przychodów) są jednak kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia tych środków trwałych), bez względu na czas ich poniesienia (zob. art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o PIT). W przypadku sprzedaży całkowicie zamortyzowanych samochodów koszty te w ogóle nie wystąpią. W pozostałych przypadkach kosztem będzie niezamortyzowana część wartości początkowej środka trwałego.
Oznacza to, że przypadku sprzedaży samochodów osobowych o wartości początkowej przewyższającej równowartość 20 000 euro przeliczonej na złote (do końca 2018 r.), a od 1 stycznia 2019 r. odpowiednio 225 000 zł albo 150 000 zł, podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów „nieumorzoną część wartości początkowej" tych samochodów, stanowiącą różnicę pomiędzy ich wartością początkową a sumą dokonanych odpisów amortyzacyjnych, a więc zarówno tych stanowiących, jak i tych niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 15 lipca 2011 r., IPTPB3/ 423-32/11-4/MF).
Nowe ograniczenie......
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta