Tam, gdzie szczeka pies, jest mąż
zwyczaje | Większość Polaków, jadąc na święta lub narty na Podtatrze, nie wie, że raz jest w gościnie u górali spiskich, by za moment być u podhalańskich. Spisz i Podhale mają własne tradycje, choć często się one przenikają. gabriela rusnak gabriela sołtys ewa wojtanek
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas dla większości ludzi na świecie. Również dla nas, mieszkańców polskiego Spiszu, to wielkie przeżycie. Zgodnie z tradycją do świąt przygotowujemy się przez cały adwent, uczestnicząc między innymi w roratach. Dawniej w czasie adwentu, oprócz obecności na porannych mszach, przygotowywało się ozdoby z papieru na choinkę: łańcuchy, aniołki, jeżyki, koszyczki, a także pajacyki z wydmuszek. Pieczono też kruche ciasteczka z dziurką, aby można było je powiesić na choince.
Wtedy też przepowiadano pogodę na przyszły rok. Od św. Łucji (13 grudnia) do Bożego Narodzenia jest 12 dni – kolejne dni oznaczały miesiące następnego roku. Pogoda danego dnia miała przynieść odpowiedź na pytanie, jaka będzie aura w poszczególnych miesiącach.
W Wigilię od wczesnego rana kobiety przygotowywały drożdżowe baby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta