Do spółki cichej nie stosuje się przepisów o pożyczce
Zysku, który potencjalnie może uzyskać wspólnik cichy ze wspólnego przedsięwzięcia, w aspekcie podatkowym nie można potraktować tak jak odsetek od pożyczki. Jest to przychód z innych źródeł, co do którego nie istnieje obowiązek pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z 8 sierpnia 2018 r. (I SA/Lu 388/18).
Wnioskodawca zawarł umowę spółki cichej z przedsiębiorcą będącym osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie odkupowania wierzytelności odszkodowawczych. Zgodnie z treścią zawartego porozumienia wnioskodawca był zobowiązany do wniesienia wkładu niepodlegającego opodatkowaniu, który zostałby wykorzystany przez przedsiębiorcę wyłącznie na cele związane z inwestycją. Ponadto, wnioskodawcy miało przysługiwać na jego wniosek i za zgodą przedsiębiorcy nie częściej niż raz w miesiącu, prawo wypłaty zaliczki na poczet należnego mu wynagrodzenia w wysokości proporcjonalnej do zysku osiągniętego do czasu wypłaty tej zaliczki. W związku z wątpliwościami związanymi z zaistniałym stanem faktycznym podatnik chciał się dowiedzieć, czy uzyskane przez niego przychody można zakwalifikować jako przychody z innych źródeł zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT. Ponadto, wnioskodawca zapytał, czy w sytuacji, gdy zostanie mu wypłacona zaliczka na poczet dywidendy, on lub płatnik będzie zobowiązany do odprowadzenia zaliczki na PIT oraz czy w przypadku osiągniętych przez wnioskodawcę przychodów zastosowanie znajdzie art. 8 ust. 1 ustawy o PIT.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta