Podatnicy są „zakleszczeni” pomiędzy kontrolą a wnioskiem APA
Ostatnio wzrosła liczba kontroli podatkowych i celno-skarbowych związanych z transakcjami realizowanymi przez podmioty powiązane. A to wyłącza w odniesieniu do nich możliwość zawarcia uprzedniego porozumienia cenowego.
Zgodnie z art. 15e ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, podatnicy muszą wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów (dalej: KUP) m.in. licencje oraz koszty usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych oraz świadczeń o podobnym charakterze, które zostały poniesione bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych.
Wskazane koszty należy wyłączyć w części, w jakiej przekraczają one w danym roku podatkowym 5 proc. wartości podatkowej EBITDA. Przepisy te stosuje się przy tym do nadwyżki ponad kwotę 3 mln zł.
Jest rozwiązanie, ale...
Jednocześnie, ustawodawca przewidział rozwiązanie, które umożliwia podatnikowi zaliczenie danej transakcji do KUP w całości, tj. bez uwzględniania ww. limitu. Takim rozwiązaniem jest zawarcie uprzedniego porozumienia cenowego (APA) dotyczącego transakcji, która z definicji podlega ograniczeniom. Zgodnie z art. 15e ust. 15 ustawy o CIT limit, o którym mowa w art. 15e ust. 1, nie ma zastosowania do kosztów usług, opłat i należności, o których mowa w art. 15e ust. 1, w zakresie, w jakim decyzja w sprawie uznania prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej pomiędzy podmiotami powiązanymi obejmuje prawidłowość kalkulacji wynagrodzenia za te usługi, opłat i należności, w okresie, którego dotyczy ta decyzja....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta