Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wspólne korzyści z wdrożenia wynalazku nie są wynagrodzeniem za usługę

24 grudnia 2018 | Podatki i księgowość | Mateusz Snopkowski
 Marzena Kidacka

Współuprawniony do patentu posiada własne samodzielne prawo do uzyskania należności przysługujących mu z podziału. 
Nie otrzymuje więc z tego tytułu kwot opodatkowanych VAT.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w nieprawomocnym wyroku z 4 października 2018 r. (I SA/Op 255/18) orzekł, że jeżeli współuprawniony do patentu uzyskuje przysługującą mu należność z podziału wpływów ze sprzedaży wyprodukowanych przez drugiego ze współuprawnionych do patentu towarów, wytworzonych dzięki wspólnemu wynalazkowi (patentowi), w oparciu o własne, samodzielne prawo wynikające z faktu istnienia wspólności patentu, a nie z racji świadczenia jakiejkolwiek usługi na rzecz drugiego współuprawnionego, to jest to jego własne samodzielne uprawnienie wynikające wprost z samej ustawy, a nie z umowy cywilnoprawnej mającej cechy umowy o świadczenie usług w znaczeniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

W zaistniałym stanie faktycznym instytut badawczy (wnioskodawca) wystąpił z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w zakresie opodatkowania VAT korzyści z wdrożenia wynalazku przez współuprawnionego do patentu.

Wnioskodawca był współwłaścicielem prawa do patentu. Na podstawie wspólnych ustaleń produkcję wyrobu według wynalazku prowadziła firma, która wypłacała wnioskodawcy opłatę z tytułu udziału w korzyściach z tej produkcji....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11239

Wydanie: 11239

Spis treści

Reklama

Zamów abonament