Wzrosła wysokość dodatkowego zobowiązania podatkowego
PROCEDURY | Od początku roku mamy w przepisach nowe, znacznie surowsze sankcje za unikanie opodatkowania. Obecne stawki mogą wynosić nawet trzykrotność uzyskanej korzyści. Jakub Piasecki
1 stycznia 2019 r. w życie weszło wiele nowych przepisów zmieniających dotychczasowe regulacje podatkowe. Ich celem jest uszczelnienie systemu podatkowego, a także usprawnienie jego działania. Jedną z takich nowych regulacji jest wprowadzony do ordynacji podatkowej rozdział dotyczący dodatkowego zobowiązania podatkowego. Nowe przepisy ustawowe mają charakter prewencyjny i służą zniechęceniu podatników do unikania opodatkowania i stosowania środków ograniczających umowne korzyści.
Definicja dodatkowego zobowiązania podatkowego została wprowadzona do polskiego systemu podatkowego już w 2017 r., lecz zawarta została jedynie w ustawie o VAT. Nowe regulacje odnoszą się jednak już nie tylko do tego podatku, ale również do podatku dochodowego osób fizycznych i od osób prawnych.
Co mówią przepisy
Zgodnie z art. 58a ordynacji podatkowej, organ podatkowy wydając decyzję z zastosowaniem:
1) klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania,
2) środków ograniczających umowne korzyści,
3) małych klauzul przeciwko unikaniu opodatkowania, które zawarte są w przepisach o PIT i o CIT,
4) przepisów dotyczących cen transferowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta