Bez rejestracji firmy, ale z obowiązkami w VAT
Działalność nieewidencjonowana, nawet zwolniona z podatku od towarów i usług, nie jest w pełni neutralna w tym podatku, ponieważ osoba, która ją wykonuje, musi wystawiać faktury na żądanie klientów.
W poprzednich artykułach dotyczących działalności nieewidencjonowanej (DF z 31 grudnia, z 7 stycznia i z 14 stycznia) przedstawione zostały warunki oraz korzyści prowadzenia działalności nieewidencjonowanej. Tym razem opisane zostaną obowiązki w podatku od towarów i sług.
Zwolnienie nie dla każdego
Według przepisów o VAT, prowadzący działalność nieewidencjonowaną są przedsiębiorcami, którzy podlegają zwolnieniu ze względu na niewielki obrót. Dzięki temu nie muszą:
- składać wniosku rejestracyjnego (VAT- R);
- naliczać podatku;
- wystawiać faktur;
- składać deklaracji.
Zwolnieniu nie podlegają osoby, które w ramach działalności nieewidencjonowanej świadczą usługi: doradcze; prawnicze i jubilerskie. Ponadto, ze zwolnienia nie mogą skorzystać podatnicy realizujący dostawy towarów akcyzowych oraz wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy VAT. Załącznik obejmuje: wyroby (złom) z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali; monety; wyroby z bursztynu; odpady zawierające metale szlachetne; dawną biżuterię artystyczną.
Działalność obejmująca ww. czynności wiąże się ze statusem podatnika czynnego VAT, co wymaga rejestracji i rozliczania podatku w pełnym zakresie.
Najpierw NIP
Osoby, które mimo zwolnienia chcą wnioskować o rejestrację VAT (korzyści z tym związane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta