Definicja miejsca prowadzenia działalności coraz bardziej pojemna
INTERPRETACJA | Zdaniem fiskusa, usługowe konfekcjonowanie wraz z obsługą wysyłek do klientów sklepu internetowego należącego do spółki z innego kraju UE może zdecydować o opodatkowaniu tych czynności VAT w Polsce.
Jedną z podstawowych zasad kształtujących system VAT jest zasada terytorialności. W przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika, miejscem ich świadczenia jest kraj, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności. Jeśli jednak usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym kraju niż jego siedziba, to wtedy miejscem opodatkowania jest stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.
Różnica zdań
W praktyce weryfikacja, czy zagraniczny kontrahent posiada na terytorium Polski stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, jest kwestią zasadniczą dla prawidłowego rozliczania VAT od transakcji. Dla przedsiębiorców świadczących usługi na rzecz podatnika z innego kraju korzystne jest wąskie rozumienie pojęcia stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. W takim przypadku zakres usług objętych krajową stawką VAT byłby minimalny i większość transakcji byłaby opodatkowana na zasadzie „odwrotnego obciążenia". Natomiast Ministerstwo Finansów ostatnimi czasy zaciekle walczy o jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta